Czy cena za naprawę samochodu jest kwotą netto czy brutto?

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie czytelnika:

oddałam samochód do naprawy, mechanik miał mi wymienić rozrząd, ustaliłam z nim cenę na 700 zł, po naprawie poprosiłam fakturę by mieć zabezpieczenie w przypadku ewentualnej reklamacji, właściciel warsztatu stwierdził, że musi mi doliczyć podatek VAT, dodam, że jestem osobą prywatną. Moje pytanie brzmi czy ma do tego prawo?

Opisany wyżej problem dotyczy sytuacji, w której klient będący osobą prywatną pozostawił pojazd do naprawy przy czym przy jego oddaniu ustalił określoną kwotowo cenę za jego naprawę. Problem polega na tym czy uzgodniona cena zawiera podatek VAT – czy jest to kwota netto.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że klient nie wykonujący naprawy w ramach przedsiębiorstwa jest konsumentem, dlatego też warsztat cenę za wykonane usługi powinien podać w kwocie brutto czyli z odpowiednim podatkiem, do którego zapłaty jest zobowiązany na mocy przepisów podatkowych. Jeżeli jednak nie informuje nas o tym, czy podana cena jest ceną netto czy brutto to klient oddający pojazd do naprawy jako osoba prywatna może domniemywać, że podana cena jest ceną brutto na podstawie której zostanie wystawiony odpowiedni dokument zapłaty.

Powyższe wynika z art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy o cenach, który mówi o tym, że „Użyte w ustawie określenia oznaczają: 1) cena – wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym;

Z powyższego wynika z niego, że przez cenę rozumie się wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek VAT oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu tymi podatkami.

Dla przykładu: jeżeli wybieramy się do sklepu spożywczego w celu zakupu proszku do prania (w tym przypadku umową jest zakup proszku do prania), widniejąca nad proszkiem do prania cena jest odpowiednio opodatkowaną ceną brutto.

Potwierdzeniem powyższego jest wyrok Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 29 maja 2007 roku w sprawie o sygn akt. V CSK 44/07 w którym Sąd wskazuje że Podatek VAT ma charakter cenotwórczy, tj. stanowi element ceny, rozumianej ogólnie jako świadczenie wzajemne za otrzymany na podstawie umowy towar lub usługę. Z definicji legalnej, zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) wynika, że w rozumieniu tej ustawy „ceną” jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. W związku z zakresem regulacji tej ustawy, wyrażonym w jej art. 1, można przyjmować, że powyższa regulacja zakłada „domniemanie” objęcia ceną również podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w momencie uzgodnienia zakresu wykonywanych napraw warsztat powinien nam udzielić informacji o cenie, która powinna być wyrażona w kwocie brutto lub poinformować klienta o tym, że wskazana cena jest cena netto i należy do niej doliczyć odpowiednią stawkę podatkową.

Podsumowując należy wskazać, że oddając pojazd do naprawy po uzyskaniu informacji dotyczącej ceny za naprawę pojazdu, należy poprosić o informację czy wskazana cena jest ceną netto czy brutto i na podstawie jakie dokumentu zostanie zapłacona (faktura, paragon itp.) pozwoli nam to uniknąć ewentualnych niedomówień, związanych z zapłatą za wykonane usługi. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że przy wyborze odpowiedniego warsztatu powinna nami kierować nie tylko jego dobra renoma ale także to, czy warsztat działa legalnie tzn. prowadzi działalność gospodarczą z zakresu naprawy pojazdów, a jeszcze lepiej jeżeli ma wykupione odpowiednie ubezpieczenie, które będzie nas chroniło w przypadku ewentualnych uszkodzeń związanych zarówno z naprawą pojazdu jak i pozostawieniem pojazdu w warsztacie na czas jego naprawy.

Autor: Adw. Mariusz Stelmaszczyk


Adwokat Mariusz Stelmaszczyk – e – mail: biuro@adwokat-stemaszczyk.pl, nr tel. kom. +48 697 053 659 lub tel./fax +48 22 629 00 36

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy cena za naprawę samochodu jest kwotą netto czy brutto?

  1. Adrian Kossak pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Aplikant Adwokacki Adrian Kossak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 1 = 5

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>