Ukryta kamera – sposób na ochronę przed działaniami nieuczciwych warsztatów samochodów

W tym artykule opiszę w jaki prosty sposób można się chronić przed nieuczciwym działaniem warsztatów samochodowych.

Oddając pojazd do naprawy klient oczekuje, że zostanie on naprawiony w sposób uzgodniony z warsztatem samochodowym. Tymczasem niejednokrotnie klienci padają ofiarami nieuczciwych warsztatów, którzy różnymi sposobami próbują wyłudzić od nich zapłatę za niewykonane lub nieprawidłowo wykonane usługi.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami warsztatów samochodowych?

W artykule Nieuczciwe praktyki warsztatów samochodowych opisałem przykładowe oszustwa warsztatów samochodowych. Większość z nich dotyczy wymiany części czy materiałów eksploatacyjnych, które umiejscowione są w komorze silnika. Jednym ze sposobów, który może pomóc w wykryciu nieuczciwego działania warsztatu jest znakowanie części, które mają zostać wymienione. Jeżeli klient zaznaczy część, która ma podlegać wymianie markerem lub rysą może po odebraniu pojazdu zweryfikować czy została ona wymieniona. Należy wskazać, że o ile np. filtry czy inne elementy do których możemy się dostać bez demontażu wielu części pojazdu z łatwością możemy zaznaczyć markerem lub je zarysować, o tyle nie możliwym będzie zaznaczenie płynów eksploatacyjnych czy części do których będzie można się dostać po wymontowaniu wielu elementów.

Sposobem na zweryfikowanie wymiany takich materiałów będzie zamontowanie w pojedzie ukrytej kamery, która będzie rejestrowała przebieg naprawy. Na podstawie takiego zapisu klient będzie mógł zweryfikować czy zlecona naprawa została wykonana zgodnie z zamówieniem. Ukryte kamery można zakupić już od kilkuset złotych. Ze względu na miniaturowe rozmiary takich kamer z powodzeniem można je zamontować np. w osłonie z tworzywa pod maską, czy w wewnątrz np. w tapicerce samochodowej, breloku od kluczyka czy maskotce zwisającej z lusterka.

Po odebraniu pojazdu klient będzie mógł zweryfikować dokonanie naprawy czy wymiany materiałów eksploatacyjnych, które były przedmiotem umowy. Jeżeli okaże się że warsztat dopuścił się oszustwa lub nierzetelnej naprawy może w pierwszej kolejności przedstawić nagranie właścicielowi warsztatu, który na podstawie takiego nagrania może uznać zastrzeżenia klienta. Natomiast jeżeli ich nie uzna to może to stanowić dla nas niezbity dowód w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Podsumowując należy wskazać, że wykrycie oszustwa oraz jego udowodnienie może okazać się pewną trudnością. Dlatego też, by zapobiec ewentualnym sporom należy zabezpieczać się w każdy możliwy sposób. Jak już wskazałem w poprzednich artykułach samo spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, czy umowy zlecenia naprawy a także sfotografowanie pojazdu może nie wystarczyć, dlatego warto jest uzbroić pojazd w ukrytą kamerę, która może pomóc w wykryciu nieuczciwego działania mechaników.

Autor: Adw. Mariusz Stelmaszczyk


Adwokat Mariusz Stelmaszczyk – e – mail: biuro@adwokat-stemaszczyk.pl, nr tel. kom. +48 697 053 659 lub tel./fax +48 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ukryta kamera – sposób na ochronę przed działaniami nieuczciwych warsztatów samochodów

 1. Adrian Kossak pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Aplikant Adwokacki Adrian Kossak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 4 = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>