Uszkodzenia pojazdu w wyniku odholowania na koszt właściciela

Celem niniejszego artykułu jest opisanie odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w wyniku odholowania pojazdu na koszt właściciela na wniosek Straży Miejskiej, Policji lub Służb Ratunkowych.

W artykule „Odholowanie pojazdu przez Straż Miejską lub Policję” opisałem jak wygląda procedura odholowywania pojazdów. Jeżeli już wiemy kto i na jakich warunkach odholował nasz pojazd powstaje pytanie : kto odpowiada za uszkodzenia powstałe w wyniku odholowania pojazdu.

Dla przykładu w sytuacji gdy dokonaliśmy wszystkich formalności związanych z odbiorem naszego odholowanego pojazdu, udajemy się na parking, na którym znajduje się nasz pojazd, okazuje się jednak, że został uszkodzony – mogą to być uszkodzenia karoserii, przebite opony, wybita szyba czy uszkodzenie silnika lub zawieszenia, wówczas pojawia się pytanie co mamy zrobić w takim przypadku.

W powyższych przypadkach przede wszystkim należy zacząć od tego kto ponosi odpowiedzialność za takie uszkodzenia. Jeżeli Policja lub Straż Miejska ma podpisaną umowę z firmą holującą to można założyć, iż w takiej umowie znajduje się zapis o tym, że za uszkodzenia pojazdów odpowiada firma holująca. Firmy zajmujące się holowaniem pojazdów zazwyczaj mają wykupione ubezpieczenie OC, które w przypadku zdarzeń związanych z uszkodzeniami pojazdów pokrywa wartość poniesionych szkód.

Jeżeli ustalimy już kto odpowiada za powstałe szkody należy wskazać jak zabezpieczyć się przed ewentualnym ich dochodzeniem. W wielu przypadkach firmy odpowiadające za holowanie nie będą uznawały roszczeń związanych z uszkodzeniem pojazdu. Tłumaczenia zazwyczaj polegają na tym, że pracownik wykonywał swoją pracę prawidłowo, że uszkodzenia nie mogły powstać w wyniku holowania pojazdu, albo że pojazd był uszkodzony już wcześniej, a my chcemy jedynie wyłudzić odszkodowanie.

Nasuwa się pytanie jak możemy zabezpieczyć się przed ewentualnym sądowym dochodzeniem roszczeń związanych z zapłatą za powstałe uszkodzenia.

W pierwszej kolejności należy wezwać Policję na parking strzeżony, na którym znajduje się nasz odholowany pojazd, Policja sporządzi notatkę z zauważonych przez nas uszkodzeń. Jeżeli okaże się, że pojazd ma uszkodzony silnik lub zawieszenie, to należy odholować (lub pojechać jeżeli jest to możliwe) do warsztatu samochodowego, następnie wezwać rzeczoznawcę i w obecności rzeczoznawcy zlecić warsztatowi rozebranie pojazdu, który będzie mógł określić przyczynę uszkodzenia pojazdu.

Dla przykładu:

Odholowany pojazd ma uszkodzony silnik, rzeczoznawca po rozebraniu pojazdu stwierdza, iż uszkodzenia powstały w wyniku przeciągania pojazdu po nawierzchni na włączonym biegu. Może się to stać w wyniku wciągania pojazdu na lawę. Innymi przykładami mogą być np. urwane koła, przebita opona, pourywane drążki stabilizatorów czy urwany tłumik.

Warto jest posiadać inne dowody na uszkodzenie przez firmę holującą naszego pojazdu np:

 • możemy udać się na miejsce, z którego został odholowany nasz pojazd i poprosić o udostępnienie nagrań z monitoringu, który nagrał moment w którym podjeżdżamy sprawnym pojazdem na miejsce odholowanego pojazdu;

 • możemy poprosić Straż Miejską czy Policję o udostępnienie fotografii, które były wykonywane podczas procedury odholowywania pojazdu;

 • możemy poszukać świadków, którzy widzieli jak podjeżdżamy sprawnym samochodem.

Podsumowując należy wskazać, iż udowodnienie tego, że uszkodzenia naszego pojazdu powstały w wyniku holowania przez firmę specjalizująca się w tego typu usługach, może okazać się niezwykle trudne. Za każdym razem należy rozważyć czy uszkodzenia pojazdu są na tyle duże, że ich dochodzenie w sądzie będzie opłacalne, jeżeli jednak wybierzemy drogę sądową, bezpiecznym jest zebranie dowodów, które potwierdzą nasza wersję wydarzeń.

Autor: Adw. Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk – e – mail: biuro@adwokat-stemaszczyk.pl, nr tel. kom. +48 697 053 659 lub tel./fax +48 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Uszkodzenia pojazdu w wyniku odholowania na koszt właściciela

 1. Adrian Kossak pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Aplikant Adwokacki Adrian Kossak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 × 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>