Post

Czy mechanicy samochodowi nas okradają?

Porozmawiamy o nieuczciwych praktykach i o tym, jak możemy się przed nimi bronić

  Każdy, kto kiedykolwiek posiadał samochód, wie, że nie jest on w stanie przetrwać bez wielu - często kosztownych - przygód. Eksploatacja może doprowadzić do zużycia niemal każdego podzespołu, co powoduje konieczność dokonywania okresowych napraw lub wymiany części, które uległy awarii. Wizyta u mechanika jest niezbędna. Choć mechanicy to specyficzny zawód, klientów jest wielu. Każdy z nas ma jednak swoje uprzedzenia. Choć nieczęsto się o tym mówi, mechanicy to zawód powszechny. Na pewno nie będziesz zawiedziony. Nie jest to fakt przypadkowy. Każdy właściciel samochodu zna przynajmniej jeden przypadek, w którym poczuł się oszukany przez mechanika. Duży procent z nas potrafi wskazać przynajmniej jeden serwis, w którym wiadomo, że mechanicy oszukują. Popularne programy typu "Będziesz się cieszył, że to zrobiłeś", a także seria filmików na Youtube typu "Patologia polskich warsztatów samochodowych", oraz podobne fanpage, tylko potwierdzają tezę, że mechanicy nie są prawdziwi. Jakie są najczęstsze metody stosowane przez nierzetelnych serwisantów.

Jak można się przed nimi bronić?

Przepraszamy Drogi Kliencie, ale koszt naprawy okazał się wyższy niż zakładany. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zarobienie szybkich pieniędzy od nieświadomych klientów. Innym sposobem na zarobienie szybkiej gotówki jest albo celowe zaniżanie kosztów naprawy, albo dawanie za dużo (dla mechanika), aby zwiększyć ogólny koszt. Bardziej bezczelne serwisy podniosą koszty zużycia sprzętu, chemii, środków czystości. Umowa może nie zezwalać na zmianę ceny bez wcześniejszego powiadomienia. W takich przypadkach nie możemy być zobowiązani do zapłaty kwoty wyższej niż ta, która jest wymagana w momencie próby odbioru pojazdu. Mirek, wymienimy pompę i powiemy Ci, że to też jest możliwe! Innym bezczelnym zachowaniem jest wymiana zużytych części w pojeździe. Czasami takie działania mają na celu zwiększenie kosztów naprawy. Innym razem służą jedynie pozyskaniu części w lepszym stanie. Praktyka ta może być również wykorzystywana do wydobywania płynów przez niektóre serwisy. Najbardziej lekkomyślni będą na przykład wlewać wątpliwej jakości olej do opakowań zawierających sprawdzone, markowe odpowiedniki. Nie da się w ten sposób zarobić więcej pieniędzy. Taka sytuacja może prowadzić do szkód, a nawet do postępowania karnego. Jeśli mechanik obiecuje nam, że dana część jest tak samo oryginalna lub nowa, może to zostać uznane za oszustwo.

Dlaczego chciałbyś zabrać swój samochód?

Można zabrać samochód klientowi. Niestety, jest to częsta praktyka. Klienci mogą wykorzystywać pozostawione przez siebie pojazdy do własnych celów. Oczywiste jest, że nie zgadzamy się na to, aby samochód był wykorzystywany za darmo do przewozu materiałów lub sprzętu. Umowa o naprawę samochodu jest tak naprawdę połączeniem umowy o dzieło i umowy przechowania. Kodeks cywilny w art. 839 dokładnie określa postanowienia dotyczące przechowania oraz zakaz korzystania z rzeczy ponad to, co jest niezbędne do naprawy. Przechowawca nie może korzystać z rzeczy bez zgody osoby, która ją przechowuje, chyba że jest to konieczne do zachowania rzeczy w dobrym stanie.