Post

Nie warto podawać nieprawdziwych informacji w polisie OC

 Podawanie nieprawdziwych informacji przez posiadaczy polisy OC nie jest dobrym pomysłem. Właściciele pojazdów szukają sposobów na obniżenie składki ubezpieczenia OC. Kuszące jest ukrywanie przy wypełnianiu wniosku pewnych danych, które mogą mieć wpływ na wysokość raty. Chodzi o liczbę kierowców pojazdu, ich wiek, a także dokładne miejsce parkowania. Warto zastanowić się, czy takie zachowanie jest dopuszczalne, biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania fałszywych danych w ubezpieczeniu OC. Co na to firmy ubezpieczeniowe?

Prawda czy kłamstwo w ubezpieczeniach OC?

Ubezpieczyciele stali się mistrzami w kłamaniu, aby obniżyć składki OC. Jest to fakt, który w ostatnich latach ewidentnie się nasila. Najczęstszym grzechem są nieprawdy na temat potencjalnych kierowców ubezpieczanego samochodu. Dotyczy to również pomijania młodszych kierowców lub tych z mniejszym doświadczeniem. Pozwala to na uzyskanie wyższych zniżek, a co za tym idzie, lepszą wypłatę dla uposażonego przy wykupieniu polisy OC. To także kosztowny zabieg, który może okazać się najdroższym kłamstwem ze wszystkich. Fałszywe dane w polisach OC mogą spowodować, że ubezpieczenie nie potrąci wystarczającego odszkodowania dla ofiar wypadków. Wypłaty odszkodowań są jednak ważne niezależnie od fałszywych danych. Kolizja obnaża wszystkie nieprawdziwe dane w polisie OC. Pokazuje też, gdzie ubezpieczony świadomie i jawnie naruszył prawo i regulamin ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel może wystąpić o regres ubezpieczeniowy, jeśli kierowca, który spowodował kolizję nie jest zgodny z wiekiem. Poszkodowany powinien mieć możliwość żądania zwrotu wszystkich środków. Fałszywe dane w polisach OC mogą skutkować konsekwencjami prawnymi. Czytaj także: Przegląd techniczny samochodu - Obowiązek i bezpieczeństwo Samochód nowy, ale jeszcze nie stary. Wprawdzie w polisie OC trudno jest ukryć wiek samochodu. Można jednak poprawić stan techniczny auta. Drugim przewinieniem dla rzędu polis jest zaznaczenie wcześniejszych szkód. Polisę OC można również zawrzeć kłamiąc na temat lokalizacji samochodu. Nie jest konieczne pozostawianie samochodu na noc w tym samym miejscu. Możemy wyjechać na wakacje lub podróżować w celach służbowych. Ubezpieczyciel jednak szybko odkryje słabość i udowodni, że skłamaliśmy. Podstawy prawne podawania nieprawdziwych informacji w ubezpieczeniu OC. Prawdziwość i rzetelność podawanych informacji są obowiązkami prawnymi. Mówi o tym art. 8a, "Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych" z 22 maja 2003 roku. Zakład ubezpieczeń może żądać waloryzacji składki, jeżeli ubezpieczający nie podał do wiadomości agencji ubezpieczeniowej okoliczności, o które pytał przed zawarciem umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Mówiąc prościej, jeśli ubezpieczyciel kłamie przy zawieraniu polisy OC, może dokonać rekalkulacji składki, żądając różnicy między składką zapłaconą a składką faktycznie do zapłacenia. Dzieje się tak najczęściej podczas kolizji i likwidacji szkody. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel wcześniej zauważy nieuczciwość i zażąda dodatkowej zapłaty.

Zamiast kłamać, szukaj rozwiązań.

Składka jest głównym czynnikiem, który skłania nas do kłamstwa w ubezpieczeniu OC. Jest to działanie krótkoterminowe, które w dłuższej perspektywie nie jest opłacalne. Istnieje możliwość, że oszustwo zostanie wykryte, co może mieć poważne konsekwencje. Porównajmy porównywarki ubezpieczeń, aby znaleźć sposoby na obniżenie składki ubezpieczenia OC. Często przywiązujemy się do jednego towarzystwa ubezpieczeniowego na lata. Jednak nie zawsze musi być ono najbardziej korzystne cenowo. Możemy zaoszczędzić równie dużo pieniędzy, sprawdzając propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Bądźmy uczciwi i wybierajmy mądrze - w ten sposób możemy zaoszczędzić najwięcej.