Post

Jak płacić niskie OC dla młodego kierowcy?

 Przed sprzedażą ubezpieczenia OC towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko kierowcy. Osoby starsze mają możliwość uzyskania niższych składek i zniżek ubezpieczeniowych, natomiast osoby młodsze muszą na ten przywilej zapracować. Szacuje się, że początkujący właściciele samochodów płacą czterokrotnie wyższe składki niż ich bardziej doświadczeni koledzy, co stanowi znaczne obciążenie dla ich portfeli. Nic więc dziwnego, że młodzi kierowcy są zainteresowani zniżkami na OC. Pozwoli im to na obniżenie horrendalnych kosztów początkowych. Sprawdźmy, czy jest to możliwe. Dlaczego OC jest tak wysokie dla początkujących kierowców? Na polskich drogach łatwo zauważyć młodych kierowców. To oni najczęściej przekraczają dozwoloną prędkość i przyspieszają na wolnych drogach. Nierówna jazda to ostre hamowanie, brawurowe zbliżanie się do innych samochodów i brawurowe wyprzedzanie, nawet w miejscach niedozwolonych. Jeśli samochód kierowcy zostanie uszkodzony w wyniku któregoś z tych niebezpiecznych manewrów, powinna mu przysługiwać wysoka dopłata do odszkodowania.

Fakt, że kierowca był młody lub niedoświadczony NIE oznacza, że nie może on przyznać dopłaty.

Nie sposób wymienić wszystkich grzechów młodości, ale są one na tyle oczywiste, że rzucają się w oczy i powodują wiele irytacji u innych użytkowników dróg. Te kilka przewinień to nie tylko powód do złości na innych, ale także zagrożenie. Wynika to po części z chęci pokazania jak sprawnym i szybkim jest się kierowcą, ale także z braku doświadczenia i małej wyobraźni w stosunku do rzeczywistości. Tę niesforną osobowość można wyleczyć kilkuset godzinami za kółkiem i zaczniesz dostrzegać zagrożenia. Wzrasta też twoje poczucie odpowiedzialności za innych. Brawura to nie jedyny powód, dla którego zniżki OC za starzenie się są gratyfikacją dla doświadczonych. Według statystyk, co trzeci młody kierowca nie widzi nic złego w prowadzeniu samochodu po wypiciu piwa lub innego trunku. Kierowcy w wieku 18-24 lat rzadziej korzystają z pasów bezpieczeństwa. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą ignorować dobrych chęci młodych kierowców. Firmy ubezpieczeniowe nalegają, aby zniżki na OC dla młodych kierowców nie były możliwe do uzyskania, jeśli samochód jest w posiadaniu tylko jednego niedoświadczonego właściciela. Zwyżki OC są zarówno za wiek, jak i za brak doświadczenia. Można mieć wieloletniego kierowcę, który kupuje samochód po raz pierwszy, a potem nie otrzymuje żadnej gratyfikacji. To dobry przykład, dlaczego unikanie rejestracji na własny rachunek przez wiele lat nie jest dobrym pomysłem. Z polisy musi wynikać, że doświadczony kierowca jest jedynym właścicielem pojazdu. Powoduje to podwyżkę ubezpieczenia OC. Zasadniczo zwyżki OC w zależności od wieku są sprawą każdego ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę młodych kierowców i początkujących do 24 roku życia. Zdarzają się jednak ubezpieczyciele, którzy ustalają wiek na 26 lat. Warto zaznaczyć, że zwyżka dotyczy osób, które przekroczyły te limity, ale posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata. Wyższe składki dotyczą zarówno polis OC, jak i AC. Jak zmniejszyć zwyżki OC ze względu na wiek Ubezpieczyciel postrzega zwyżki jako czynnik odstraszający początkujących i młodych kierowców. Nie oznacza to jednak, że będą one "straszakiem", który powstrzyma Cię przed zakupem pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają pewne zniżki w wysokich składkach. Jednym z rozwiązań jest dodanie dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który posiada zniżkę. Chociaż składka nie będzie tak niska, jak można by się spodziewać, będzie znacznie bardziej przystępna. Firma przy obliczaniu składki weźmie pod uwagę nie tylko zniżki oferowane młodym lub początkującym, ale także zniżki dostępne dla doświadczonych beneficjentów polisy. Warto pokusić się o znalezienie firmy ubezpieczeniowej, która uwzględnia zniżki innych właścicieli samochodów. Takie rozwiązanie jest korzystne także z innego punktu widzenia. To nie tylko sposób na uzyskanie niższego OC, ale także na otrzymanie zniżek za bezpieczną jazdę. AC

- Jakie OC jest odpowiednie dla młodego kierowcy?

Polisa AC, która ma wyższy udział własny może pomóc wybrnąć z tej sytuacji. Jest to rzadka okazja, a AC jest często ostatnim ubezpieczeniem, które powinno być brane pod uwagę. Jeśli ubezpieczający weźmie na siebie część ryzyka związanego z AC, składka OC będzie automatycznie niższa. Zapytanie ubezpieczyciela o OC dla młodego kierowcy to dobry pomysł. Wiele towarzystw oferuje promocje, które są skierowane do nowych klientów. Czytaj także: Brak przeglądu technicznego na samochodzie a polisy OC lub AC. Nie ma konieczności osobistego sprawdzania wszystkich firm ubezpieczeniowych, zwłaszcza że jest ich tak wiele. Profesjonalnie przygotowana porównywarka po przeanalizowaniu wszystkich danych da najlepsze wyniki. To nie jest dobre rozwiązanie. Przez wiele lat uważano, że rejestracja samochodu na nazwisko kogoś, kto ma zniżki, jest najlepszym sposobem na tanie ubezpieczenie OC. Jest to w porządku pod warunkiem, że wnioskodawca nie ukrywa, że pojazd będzie prowadzony lub kierowany przez młodego kierowcę. Prawdopodobnie spowoduje to nieco wyższą składkę. Jednak zatajenie tego faktu może doprowadzić do konieczności dopłaty w przypadku kolizji lub ujawnienia, że samochód był prowadzony niedoświadczenie. Należy pamiętać, że jest to tylko powierzchowna oszczędność. 20-latek korzystający z samochodu po doświadczonym ojcu nie otrzyma żadnych zniżek za bezpieczną jazdę. W przyszłości będzie musiał liczyć się z wyższymi opłatami. Ubezpiecz samochód razem Młodzi kierowcy uwielbiają duże silniki. Czasy, kiedy Mini 126 było wymarzonym samochodem, dawno minęły. Niemniej jednak, składki wzrosną, jeśli moc i pojemność silnika będzie większa. Dobry wybór samochodu jest kluczem do niższego OC. Początkujący kierowca może być również właścicielem mieszkania i skorzystać z ubezpieczenia łączonego. U jednego ubezpieczyciela można kupić polisę, która obejmuje zarówno samochód, jak i nieruchomość. Składka jest zwykle niższa, gdy łączymy różne produkty.